PZSP w Olszance,    49 - 332 Olszanka 94,     woj. opolskie,     tel. (77)4129717,     e-mail: zs_olszanka@wodip.opole.pl,    fax (77)4129602

 Strona główna PZSP

Szkoła Podstawowa

 Aktualności

 Historia szkoły

 Lokalizacja

 Rada Rodziców

 Nauczyciele

 Dokumentacja

 Absolwenci

 Uczniowie

 40-lecie szkoły

 Archiwum

Informacje

 Kalendarz

 Rozkład jazdy autob.

 Podręczniki

 Wyprawka szkolna

 Podanie do szkoły
>> pobierz

 Plan lekcji

 Kółka w szkole

 LOP

Wydarzenia

 Rozpoczęcie roku szk.

 Imprezy środowiskowe

 Pasowanie

 DEN

 Dzień Niepodległości

 Andrzejki

 Mikołajki

 Jasełka

 Wigilia

 Spotkanie ze sztuką
 Dzień Babci i Dziadka

 Bal  karnawałowy
 Ferie zimowe

 Golcowie z wizytą

 Walentynki

 Pierwszy Dzień Wiosny

 Pamiętamy o Papieżu

 Święto Patrona

 Dzień Bibliotekarza
 "TOBIE POLSKO"
 Dzień Kobiet
 Dzień Ziemi
 Konstytucja 3 Maja

 Wycieczki

 Komers

 ORLIK 2012

 Inne wydarzenia

 Zakończenie roku

 

 

 

WYDARZENIA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W OLSZANCE

 WYRÓŻNIENIE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM       09-07-2013

Uczniowie klasy I pod kierunkiem pani Doroty Woźniakowskiej brali udział w XIV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym imienia Czesława Rodziewicza „O BERŁO LIŚCIAKOWEGO KRÓLA” organizowanym przez Stowarzyszenie „Żyć inaczej” i Szkołę Podstawową nr 50 we Wrocławiu. Zadaniem uczestników było zasuszenie różnorodnych liści i płatków kwiatów, a następnie skomponowanie z nich postaci Liściakowego Króla. Na konkurs wysłano kilka ciekawych prac. Praca Brajana Derkacza została wyróżniona w konkursie. 14 czerwca na podsumowaniu konkursu we Wrocławiu Brajan odebrał dyplom wyróżnienia. Cieszymy się ogromnie i jesteśmy dumni z Brajana! Życzymy mu dużo ciekawych pomysłów i sukcesów.

tekst opracowała Dorota Woźniakowska

 EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ                                                      12-07-2013

W Publicznej Szkole Podstawowej w Olszance każdy uczeń klasy czwartej może ubiegać się o Kartę Rowerową, czyli pierwsze „prawo jazdy” w swoim życiu. Do uzyskania karty rowerowej uczniowie klas IV przygotowywani są głównie na zajęciach z wychowania komunikacyjnego w ramach przedmiotu - zajęcia techniczne. Jednak przed przystąpieniem do egzaminu, który składa się z kilku części i do łatwych nie należy, każdy czwartoklasista musi dobrze zapoznać się z zasadami ruchu drogowego. Na zajęciach technicznych w klasie czwartej uczniowie pod czujnym okiem pani Beaty Malczewskiej poznają obowiązkowe przepisy i znaki drogowe umożliwiające zdobycie karty rowerowej. Egzamin teoretyczny odbywa się w formie testu jednokrotnego wyboru. Test zawiera pytania dotyczące przepisów ruchu drogowego, znaków i sygnałów drogowych, zasad bezpiecznego poruszania się po drogach oraz wiadomości z pierwszej pomocy. Uczniowie z PSP w Olszance, którzy pozytywnie zaliczyli testy, zostali dopuszczeni do egzaminu praktycznego. Uczeń zobowiązany jest stawić się na egzamin z rowerem wzorcowo przygotowanym do użytku tj. sprawnym technicznie i przepisowo wyposażonym. Egzamin praktyczny polegał na wykonaniu następujących zadań egzaminacyjnych: przygotowanie do jazdy i ruszanie z miejsca na płaskim terenie, jazda do przodu po prostej i łukach, jazda po łukach w kształcie cyfry 8, tzw. „ósemka” hamowanie i zatrzymanie pojazdu w określonych miejscach, właściwe reagowanie na znaki i sygnały drogowe, z uwzględnieniem zasad ruchu drogowego. Nasi dzielni czwartoklasiści egzamin na kartę rowerowa zdali w 100%. Gratulujemy.

Tekst opracowała Joanna Sowierszenko

album fotografii
zdjęcia wykonała Joanna Sowierszenko 

 LEKCJA BIBLIOTECZNA                                                                           12-07-2013

5 czerwca 2013 r. uczniowie klasy I pod opieką swojej wychowawczyni, pani D. Woźniakowskiej uczestniczyły w lekcji bibliotecznej. Tematem zajęć były wiersze Juliana Tuwima. Rok 2013 został przez sejm ogłoszony rokiem Juliana Tuwima. W bibliotece dzieci miały okazję dowiedzieć się na czym polega praca bibliotekarza, jak działa biblioteka, obejrzały księgozbiór. Wypowiadały się na temat zasad korzystania z książek, jak należy o nie dbać i jak je szanować. Wysłuchały wierszy Juliana Tuwima, rozwiązywały zadania przygotowane przez bibliotekarkę, panią Bożenę Adamowicz.

tekst opracowała Dorota Woźniakowska

album fotografii
zdjęcia wykonała Dorota Woźniakowska

 DZIEŃ MATKI                                                                                            30-06-2013

 

W małym bukiecie majowe kwiatki

Zakwitły wczoraj na święto Matki.

Majowe kwiatki wstążką związane

Niech sto lat żyją Mamy kochane!

Dzień Matki od wielu lat obchodzony jest w dniu 26 maja. Zaczęto go obchodzić w Stanach Zjednoczonych w 1910 roku, potem święto przywędrowało do Europy, najpierw do Austrii, potem do innych krajów. Po raz pierwszy obchodzono je w Polsce w Krakowie w 1923 r. W tym roku, tak jak i w poprzednich latach obchodziliśmy Dzień Matki. Zaprosiliśmy na to święto mamusie uczniów z klas 1, 2 i 3. Program miłym gościom wystawiły oraz zaprosiły na słodki poczęstunek klasy 2 i 3.

tekst opracowała Dorota Woźniakowska

album fotografii
zdjęcia wykonała Dorota Woźniakowska

 PROFILAKTYKA ANTYNIKOTYNOWA DLA RODZICÓW                     10-06-2013

W dniu 21 maja 2013 roku w szkole podczas ogólnego zebrania rodziców w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie dla rodziców szkoły podstawowej i gimnazjum  w ramach profilaktyki antynikotynowej „Znajdź właściwe rozwiązanie”  współorganizowanej przez Główny Inspektorat Sanitarny. Uczniowie klasy 3b gimnazjum przygotowali i przedstawili rodzicom prezentację multimedialną „Sam nie palę –odradzam innym”, która  zawierała informacje o konsekwencjach palenia tytoniu zwłaszcza przez ludzi młodych, palenie a moje zdrowie, co grozi palaczom. Rodzice otrzymali również ulotki „Jak uchronić dziecko przed paleniem”. Opiekunem akcji była p.B.Lemiszka oraz pedagog p.L.Ilów.

tekst opracowała Lucyna Ilów

album fotografii
foto: L. Ilów

MAMY LAUREATA KONKURSU PCK                  2-06-2013

Dnia 15 maja 2013 roku uczeń klasy szóstej - Kacper Razik zajął I miejsce w etapie rejonowym XI turnieju pod hasłem "Człowiek i jego środowisko" zorganizowanym przez Zarząd Starostwa Powiatowego i Polski Czerwony Krzyż Odział Rejonowy w Brzegu.  

album fotografii
foto: J. Sowierszenko

 GOŚCINNY WYSTĘP ZESPOŁU Z UKRAINY                                   8-05-2013

Dnia 19 kwietnia mięliśmy przyjemność gościć w murach naszej szkoły zespoły z Ukrainy. Dzięki ich występom mogliśmy obejrzeć oryginalne ukraińskie stroje ludowe, posłuchać śpiewu Ukrainek, a także przyjrzeć się tańcom ludowym i współczesnym ukraińskich tancerzy.

album fotografii
wykonała W. Perkowska

 

 SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY                                                   9-04-2013

Dnia czwartego kwietnia 2013 roku odbył się Sprawdzian szóstoklasisty, zwany testem kompetencyjnym lub ponadprzedmiotowym, którego celem jest kontrola nie tylko wiedzę ucznia, ale i jego umiejętności. Test ma ocenić, w jakim stopniu szóstoklasista opanował czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce, w tym liczenie. Uczniowie naszej szkoły przez sześćdziesiąt minut, począwszy od godziny 9:00, zmagali się z zadaniami przygotowanymi przez CKE. Dla uczniów z dysfunkcjami czas na napisanie testu był przedłużony o 30 minut. Swoje wyniki uczniowie poznają w czerwcu.

tekst opracowała Wioletta Perkowska

album fotografii
wyk. Joanna Sowierszenko
 

 DZIEŃ KOBIET                                                                                11-03-2013

"Piękna kobieta podoba się oczom, dobra kobieta - sercu".
Napoleon Bonaparte

"Szczęścia, uśmiechu, radości, spełnienia marzeń, ..." - te i wiele innych ciepłych słów kierowali nasi mężczyźni do wszystkich kobiet w piątek 8 marca.
Na twarzach dziewcząt i pań pracujących w naszej szkole od rana gościł uśmiech. Mamy nadzieję, że taki radosny nastrój będzie im towarzyszył na co dzień, czego z całego serca życzymy.


album fotografii
wykonała uczennica klasy 6 - Magdalena Zalewska
 

 DOKARMIANIE PTAKÓW                                                                        24-12-2012

Zimą pamiętajmy o zwierzętach…

- jak uczniowie z Olszanki pomagają swoim „mniejszym braciom” 

Prawdziwa, biała, mroźna zima to marzenie każdego z nas, a szczególnie dzieci, bo nie ma nic piękniejszego niż rodzinne święta z białym, puszystym śniegiem za oknem, ciepłem domowego ogniska i śpiewem kolęd w tle. Świat przykryty śnieżną kołderką cieszy,
a zarazem kusi i zachęca do zabawy na świeżym powietrzu.

Kiedy my beztrosko lepimy bałwana i wręczamy sobie bożonarodzeniowe podarunki, zwierzęta walczą o przeżycie. Pamiętajmy o nich. Zima to bardzo trudny okres dla zwierząt , zwłaszcza tych, które nie dzielą mieszkania z człowiekiem. Gdyby nie nasza pomoc, niejednokrotnie nie przetrwałyby mrozów. Pod grubą warstwą śniegu trudno jest im znaleźć pożywienie, a mroźne noce spędzają na zewnątrz.  Warto pomyśleć w tym okresie o naszych braciach mniejszych i pomóc im przetrwać ten nieprzyjemny czas. To nie wymaga wiele wysiłku, a może uratować im życie, wystarczy tylko chcieć.

W Publicznej Szkole Podstawowej w Olszance znajdują się dzieci o wielkich serduszkach, dla których los zwierząt w czasie zimy nie jest obojętny. Oni to pod opieką nauczyciela przyrody, zarazem opiekuna SK LOP-  pani Anny Machowskiej rokrocznie dbają o regularne dokarmianie ptaków, pilnują, aby w karmnikach na terenie szkoły nie zabrakło rożnego rodzaju ziaren, tłuszczy i innych smakołyków dla ptasich gości. Uczniowie ci  również  zorganizowali  zbiórkę karmy, koców i śpiworów dla  psów znajdujących się w brzeskim przytulisku pn. „Przytul psisko”, mieszczącego  się na ul. Saperów w Brzegu.  Apel schroniska o pomoc wyszukano podczas zajęć prowadzonych w ramach projektu „Zrozumieć świat” i postanowiono na niego odpowiedzieć. W tę szlachetną inicjatywę zaangażowano szybko i sprawnie wszystkich miłośników zwierząt ze szkoły podstawowej. W wyniku szkolnej akcji zebrano łącznie 72 kg karmy (suchej,  w puszkach, konserwach), 31 sztuk kołder, koców i śpiworów. Dzięki tej pomocy brzeskim czworonogom na pewno będzie znacznie łatwiej przetrwać największe mrozy.

Pomaganie zwierzętom sprawia dzieciom  dużo radości i satysfakcji, uczy wrażliwości, empatii i odpowiedzialności za drugą istotę, a to w życiu jest bardzo ważne.

 

autorka tekstu : Joanna Sowierszenko

album fotografii
wyk. Joanna Sowierszenko
 

 "FIDES ET PATRIA" - KONKURS  RECYTATORSKI                                  29-11-2013

IX Konkurs Poezji Patriotycznej i Religijnej "Fides et Patria"

Już po raz dziewiąty odbył się w Brzegu Konkurs Poezji Patriotycznej i Religijnej "Fides et Patria" im. ks. kapelana Zbigniewa Stefaniaka. Patronat nad Konkursem objęli Marszałek Województwa Opolskiego, Starosta Powiatu Brzeskiego, Burmistrz Miasta Brzegu oraz Dowódca I Brzeskiej Brygady Saperów. W Kościele Garnizonowym 23.11.2012 r. o godz. 8.30 odbyła się uroczysta msza św. , która w niezwykle podniosły sposób rozpoczynała poetyckie spotkanie „Fides et Patria”. Po mszy uczestnicy Konkursu udali się do brzeskiej jednostki, aby wysłuchać prezentacji przygotowanych przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz żołnierzy. Na miejscu wszystkich zgromadzonych przywitał Dowódca 1 Brzeskiego Pułku Saperów płk Jan Pajestka, a słowo o Sali Tradycji, w której odbywał się tegoroczny konkurs, wygłosił mjr Błażej Lenard. Gośćmi honorowymi imprezy byli: rodzina ks. Zbigniewa Stefaniaka z Gorzowa, Oleśnicy i Ligoty, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Janusz Wójcik oraz Brygida Jakubowicz i Janusz Koronkiewicz, reprezentujący Starostę Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego. O godz. 10.30 rozpoczęła się główna część konkursu. W sali widowiskowej wypełnionej do ostatniego miejsca, zebrali się uczniowie brzeskich i gminnych szkół wraz z nauczycielami, którzy przygotowywali młodych recytatorów do artystycznych zmagań. Wśród widzów znaleźli się zarówno przedstawiciele dowództwa I Brzeskiej Brygady Saperów, jak i brzeskich władz samorządowych oraz rodzeństwo i najbliższa rodzina ks. Zbigniewa Stefaniak. Widzowie bardzo ciepło przyjmowali kolejnych recytatorów, a o miłą i przyjazną atmosferę nieustannie dbała Pani Jana Koronkiewicz - kierownik Klubu Garnizonowego w Brzegu. Część konkursową zakończyły recytacje żołnierzy z I Brzeskiej Brygady Saperów i Batalionu Ratownictwa Inżynieryjnego. Na scenie brzeskiego Klubu Garnizonowego wystąpiło ponad 80 uczestników. Byli to laureaci pierwszego etapu konkursu odbywającego się na szczeblu szkolnym. Ilość występujących zaskoczyła nawet samych organizatorów, którzy przyznali szczerze, iż nie spodziewali się aż takiego ogromnego zainteresowania wśród uczniów i ich opiekunów swoją imprezą. Nasza szkołę reprezentowało czworo uczniów: Kaja Gall- klasa trzecia SP, Zofia Traka – klasa trzecia SP, Wiktoria Klakurka – klasa czwarta SP, Kamila Kadłubowska – klasa szósta SP. Prezentacje konkursowe oceniała bardzo wymagająca rada artystyczna, która zgodnie stwierdziła, iż wszyscy uczestnicy konkursu prezentowali niezwykle wysoki poziom poczynając od wdzięku najmłodszych, aż po zaangażowanie i znakomity warsztat najstarszych występujących. Nasze reprezentantki przepięknie recytowały , a za swój trud i wysiłek zostały nagrodzone: Kaja Gall zajęła II miejsce, Wiktoria Klakurka, Zosia Traka i Kamila Kadłubowska otrzymały wyróżnienie specjalne, pamiątkowe dyplomy oraz maskotki. Konkurs, był on przygotowany wspaniale i naprawdę na bardzo wysokim poziomie. Tegoroczny Konkurs jest przykładem na to, w jaki sposób można zachęcić dzieci i młodzież do rozwijania swoich zdolności, a przy tym uczyć historii i patriotyzmu. Niezwykle zadowoleni uczestnicy, jak i ich opiekunowie już teraz zapowiadają występy w przyszłorocznej edycji Konkursu.

Tekst opracowała Joanna Sowierszenko

album fotografii
wyk. Joanna Sowierszenko

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU "BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY"    24-10-2012

Dnia 16 października w naszej szkole odbyło się spotkanie z Policją i przedstawicielami EPA Windu
ze Szczecina. Pan Policjant opowiadał nam o niebezpieczeństwach związanych z codziennym życiem. Na zadane pytania odpowiadaliśmy poprawnie, bez zastanowienia. Za znajomość przepisów dostaliśmy odblaskowe opaski na ręce. Spotkanie to było również inauguracją konkursu pt. "Bezpieczna droga do szkoły". Wspaniałe nagrody i dyplomy otrzymali Marta Bandura i Jakub Oleksy.

autor tekstu : Kamila Semenowicz

album fotografii
wyk. Joanna Sowierszenko i Wioletta Perkowska
 

 DZIEŃ CHŁOPAKA                                                                                         1-10-2012

Dzień Chłopaka, to nowe, nieoficjalne święto obchodzone w Polsce 30 września, głównie wśród młodzieży szkolnej. Jest to w pewnym sensie męski, albo raczej chłopięcy, odpowiednik Dnia Kobiet. W dniu tym dziewczęta składają chłopcom życzenia i wręczają drobne upominki, aby wyrazić swoją sympatię.
W naszej szkole tradycja wręczania symbolicznych prezentów wszystkim chłopakom kultywowana jest od lat. Na tę chwilę czekają zarówno chłopcy jak i dziewczęta.

album fotografii
wyk. Joanna Sowierszenko
 

 BEZPIECZNE WAKACJE WAKACJE Z EPA WIND                                        15-07-2012

Dnia 21 czerwca odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów z przedstawicielem Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz z przedstawicielem firmy EPA Wind, zajmującej się kompleksową realizacją procesu inwestycyjnego parków wiatrowych w Polsce. Zostały przeprowadzone pogadanki i prezentacje przypominające podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas podróży, zabawy i wypoczynku nad wodą, w górach, w lesie, a także podczas prac polowych w gospodarstwie.
W ramach akcji „Bezpieczne wakacje z EPA Wind” firma zorganizowała konkurs na hasło promujące bezpieczny wypoczynek. Udział w akcji wzięli uczniowie ze szkół w gminach Pielgrzymka, Kostomłoty, Malczyce (woj. dolnośląskie) oraz Olszanka i Grodków (woj. opolskie). Nasza koleżanka - Żaneta Serdeczna - została nagrodzona za pomysłowe hasło: "Wakacje to zabawa, ale bezpieczeństwo to podstawa", które umieszczono na plakacie promującym bezpieczne wakacje.
 
Wszyscy uczniowie otrzymali plastikowe karty ICE, a szkoła upominki związane z bezpieczeństwem przydatne w czasie szkolnych wycieczek i zawodów sportowych.

 

album fotografii
foto: Wioletta Perkowska

 DZIEŃ SZKOŁY BEZ PRZEMOCY                                                                  11-06-2012

Dzień Szkoły bez Przemocy to organizowane już po raz szósty ogólnopolskie święto wszystkich tych, którzy nie zgadzają się na przemoc i angażują się w budowanie szkoły jako miejsca przyjaznego dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Tegoroczna akcja odbyła się pod gasłem "Kibicuję Fair Play". Nasza szkoła wzięła aktywny udział w tej akcji poprzez udział w konkursach na "Kodeks Fair Play", "Hymn kibica", projekt koszulki "Kibicuję Fair Play".

album fotografii
foto: Joanna Sowierszenko

 DZIEŃ DZIECKA                                                                                             10-06-2012

 

 WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW                                                                          9-06-2012

Dnia 6 czerwca 2012 r. dzieci z PP w Krzyżowicach uczestniczyły w wycieczce do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Olszance. Była to okazja odwiedzenia kolegów- absolwentów naszego przedszkola oraz nawiązania nowych znajomości. Dzieci powitała Pani Dorota Woźniakowska. Zapoznała dzieci z wyglądem klasy, jej wyposażeniem oraz obowiązkami ucznia. Przedszkolaki miały także okazję obejrzeć bajkę pt. "Królewna Śnieżka".
Na zakończenie spotkania dziewczynki, które od września rozpoczną naukę w szkole podstawowej pożegnały Panią Dorotkę oraz starszych kolegów piosenką oraz wręczeniem Dyplomu Podziękowania za miłe przyjęcie. Wycieczka do szkoły sprawiła dzieciom dużą frajdę. Stała się ważnym elementem dla maksymalnego złagodzenia stresu dziecka związanego z przekroczeniem progu szkoły. Po powrocie do przedszkola sześciolatki chętnie wymieniały się opiniami na jej temat, które były bardzo pozytywne.

tekst opracowała Wiesława Stańczyk

album fotografii
foto: Wiesława Stańczyk

 

   SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY                                                                  17-04-2012

We wtorek - 3 kwietnia 2012 roku punktualnie o godzinie 9.00 nasi szóstoklasiści rozpoczęli pisanie „Sprawdzianu kompetencji” na koniec szkoły podstawowej. Do tego ważnego egzaminu przystąpiło ok. 367 tys. uczniów z ponad 12 tys. szkół podstawowych w całej Polsce. Podczas sprawdzianu szóstoklasisty oceniany jest poziom opanowania umiejętności ujętych w pięć obszarów standardów wymagań egzaminacyjnych: czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji, wykorzystywanie wiedzy w praktyce. Wynik sprawdzianu to suma punktów uzyskanych za wykonanie zadań otwartych i zamkniętych. Wyniki sprawdzianu ustala okręgowa komisja egzaminacyjna. Ustalony wynik jest ostateczny. Maksymalnie na sprawdzianie można uzyskać 40 punktów. Z harmonogramu opublikowanego przez CKE wynika, że zaświadczenia o rezultatach trafią do szkół 22 czerwca 2012 r. Trzymamy kciuki za naszych szóstoklasistów.

Samorząd Szkolny SP
(informacje pochodzą ze stron CKE)

album fotografii

   EUROPEJSKIE LEKCJE W SZKOLE PODSTAWOWEJ                                    2-12-2011

 

Pierwszego grudnia uczniowie Szkoły Podstawowej w Olszance mieli możliwość udziału w „Europejskich lekcjach” prowadzonych przez przedstawiciela Starostwa Powiatowego w Brzegu. Zajęcia miały charakter pogadanki i były połączone z emisją filmu i prezentacji o UE.  Tematem spotkania była między innymi szeroko pojęta UE, a także  prezydencja Unii Europejskiej, którą  sprawuje od 1 lipca – Polska. Uczniowie dowiedzieli się, iż  przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej zwane Prezydencją to okres, w którym państwa członkowskie rotacyjnie przewodniczą posiedzeniom Rady UE według ustalonej kolejności.

 Podczas zajęć dzieciom zaprezentowano specjalny film, w którym  główną rolę pełnił pan Ciekawski i  żółta Gwiazdka UE. Te dwie bajkowe postacie łagodnie wprowadzały dzieci w świat Unii. Przypominały, iż europejskim hymnem  jest  „Oda do radości” , przyjęta przez Radę Europy i Unię Europejską. Z racji wielojęzycznego charakteru obu organizacji hymn Europy posiada,  jak na razie,  jedynie wersję instrumentalną opracowaną przez Herberta von Karajana. Następnie animowani bohaterowie  przybliżyli uczniom historię organizacji, jej główne założenia, przedstawili sylwetkę krajów, które do niej wchodzą, przypomnieli daty przystąpienia do wspólnoty, a także opowiedzieli o tym, jakie  idee przyświecają   samej organizacji. Postać Gwiazdki wyjaśniła wszystkim, iż wyrażenie - „Zjednoczeni w różnorodności” to motto Unii Europejskiej, a głównym zadaniem wszystkich Europejczyków powinno być wspólne działanie, w taki sposób, aby chronić bogactwo kultur, tradycji i języków w Europie, a także by zapewnić pokój i dobrobyt  nie tylko w Unii. Wyjaśniono dzieciom na czym polega wspólny system walutowy związany z Euro, a także  jakie korzyści płyną dla krajów, które go posiadają. Na zakończenie zaprezentowano różne symbole, ikony, rysunki i znaki związane z UE. Bohaterowie filmu objaśnili słuchaczom, iż okrąg złożony ze złotych gwiazd na błękitnym tle, to najbardziej znany znak rozpoznawczy Wspólnoty, a sam krąg dwunastu gwiazd symbolizuje jedność, solidarność i harmonię pomiędzy narodami Europy.

„Lekcje europejskie” były ciekawym sposobem na przybliżenie najmłodszym najważniejszych spraw, pojęć, symboli  związanych z Unią Europejską, dzięki nim uczniowie pogłębili swoją wiedzę na tematy związane z Wspólnotą, co  w dobie sprawowania przez Polskę Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej ma znaczenie szczególne.
 

Tekst opracowała Joanna Sowierszenko
przy współpracy Sary Kowalskiej, Magdaleny Obacz, Marcina Naspińskiego i Pauliny Witkowskiej - uczniów klasy szóstej.